Posted on January 18, 2012 6:05 pm

Food Storage Comparison

Thrive Ours
Fruits 15 ( only 3 varieties of fruit ) 10 ( 8 Varieties )
Veggies 19 ( 5 varieties ) 19 ( 9 Varieties )
Dairy 13 ( 4 varieties ) 14 ( 6 varieties )
Legumes 5 ( 3 varieties ) 10 ( 6 varieties )
Grains 25 ( 8 varieties ) 20 ( 9 Varieties )
Meats 2 (2 varieties ) 10 ( 7 varieties )
the customer pay that extra money
because the profit is higher and shelf life same.
* Fillers –
You pay me once for the food, pay me twice to pack it, pay me a third time to
ship it!It is not right to have customer pay that
extra money when the good go to the store. Shelf life is the same.

 

There are 30
cans of fillers in this package!!!!
Deceptions –
726,000 calories
. That translates into about 1900 calories/day. 
7300 servings. When you look into it, you find that the serving size will vary between 1/4 cup, and 1/3 cup!!!!!!Can you imagine being hungry and being handed 1/4 cup of  ANYTHING???!!!
In the serving sizes in the backyou will see .25, and .30. I had a rep on the phone with me from this
company, and even she read it as 25 servings.That is misleading to say theleast!!!
Their cost on this unitis $ 1724.00. That would place the cost per serving at about $1.80 or more in the confusion with the serving count.
Our cost with our $1300 price would be $ .89 cents per meal
* Summary –

There is more to staying healthy than just eating something.

Variety is a huge key to staying healthy in an emergency.

Look at this issue above. When it comes down to it I will want more

than 2 varieties of meat flavor to last a whole year.I would want more than 2 cans of rice to last 1 year.

You be the judge. I like that they have some soups in there,
but not near enough volume.


For More Information